518.78 кв.км
НАСЕЛЕНИЕ:
12 340 жители
КМЕТ:
Иса Бесоолу
ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦА:
http://pavelbanya.bg/
АДРЕС:
ул.Освобождение № 15
ТЕЛЕФОН:
04361 3260
МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ И ИСТОРИЧЕСКИ ДАННИ:
Община Павел баня е разположена в Централна България, в сърцето на Розовата долина между Стара планина и Средна гора. Включва 13 населени места с административен център гр. Павел баня.
Територията на общината граничи с тези на общини Казанлък, Карлово, Братя Даскалови и Калофер.
Територията на общината се пресича от две важни комуникационни оси на националната транспортна инфраструктура. В посока запад-изток първокласен път І-6 /София-Бургас/ и в посока север-юг второкласен път ІІ-56 /Русе-Пловдив/, осигуряващ един от най-краткия път между Северна България и границите с Гърция и Турция. През общината преминава и главна жп линия № 3 /София – Казанлък – Карнобат – Варна/.
Гр. Павел баня отстои на 192км от столицата София, 80км от Пловдив, 60км от Стара Загора и 25км от Казанлък.
До освобождението на България от османско робство Павел баня не е съществувала, но земите около селището са били използвани за лечение още от дълбока древност.
Около горещите минерални извори в града при археологически разкопки са открити останки от античен град, римски бани и балнеоложки съоръжения, голяма християнска църква и други сгради, което свидетелства, че курортът е бил известен още в Древността. И до днес са запазени много исторически и археологически забележителности, като тракийски храмове и гробници, останки от римски и византийски пътища.
На 10 км. източно от Павел баня, на левия бряг на р. Тонзос ( Тунджа ), великия тракийски цар Севт III е построил столицата Севтополис - център на Одринското царство, намиращ се сега под яз. “Копринка”.
В четирите посоки около минералните извори са построени по десет селищни могили. Много от тях влизат в чертите на града (едната от които е в местността “Герена”, където е балнеолечебния комплекс ). Други са пръснати в околността - в гр. Шипка ( гробницата на Севт III –“Голямата косматка”, “Оструша” и др.), в с.Габарево (“Поповата могила”, “Габаревската могила” , в с.Тъжа има много останки от селища и некрополни могили, една от тях е “Чоевата могила” в близост до ВЕЦ-а, в с.Виден са открити следи от старо тракийско селище, и на много други места.
Това е доказателство, че преди хилядолетия местността е била значим център за тракийската материална и духовна култура.
Павел Баня възниква като селище непосредствено след Освобождението.
През 1877г. е обявена Освободителната война. Няколко дена преди изтеглянето на руските войски, в с. Турия научават, че Калофер гори, запален от башибозуците и побягват през с. Шипка. Започва “Бегът през Балкана”. Башибозуците запалили всички села по долината на р.Тунджа. Селото било напълно опожарено и разграбено.
През пролетта на 3 март 1878г., те се завърнали в Турия, но намерили само пепелища. Заселили се в опразненото турско с. Лъджакьой, което се намирало в непосредствена близост до топлите минерални извори. Заселилите се тук турийци го кръщават на свети Павел и на княз Павел - брат на руския Цар Освободител.
ИКОНОМИКА:
398 фирми работят в община Павел баня по данни от 2021 г. Заетите в тях са 2055 души. Общата сума на приходите от дейността им също е 300 млн. лева, като се отчита ръст спрямо предходната година. За икономиката в общината най-голямо значение има предприятието за производство на фурнир и дървесни плоскости за мебелната промишленост „Кастамону България“ АД. Дружеството има приходи от оперативна дейност в размер на 139 млн. лева (годишен ръст от 30 млн. лева), отчита загуба от 2 млн. лева и извършва дейността си с персонал от 369 души. От 2000 г. дружеството е част от групата предприятия на турския холдинг „Кастамону Ентегр“е, който е собственик на още 11 завода за производство на дървесни плочи. През 2021 г. в завода, който се намира в с. Горно Сахране, са инвестирани над 120 млн. лева, като през 2023 г. се предвижда ново значимо разширяване на производ ствената дейност. На второ място според приходите с 8 млн. лева се нарежда фирма „М Ди Си“ ЕООД (хотели и настаняване), като отчита печалба от 2 млн. лева. Фирма „Бригада“ ЕООД (специализирани строителни дейности, производство на готови бетонови смеси) е трета с приходи в размер на 7 млн. лева. Предприятието за търговия на едро с парфюмерийни и козметични продукти „Агро-продукт“ ЕООД има приходи от дейността от 7 млн. лева и печалба от 2,2 млн. лева. Значение за икономиката в общината имат също и „Робертет България“ ЕООД - предприятие за производство на етерични масла, с приходи от 6,3 млн. лева и други две фирми със същия предмет на дейност – „Еньо Бончев“ ООД (с приходи от 6 млн. лева и печалба от 1,2 млн. лева) и Дамасцена ЕООД, която отчита приходи от оперативна дейност в размер на 4,9 млн. лева.
В структурата на преработвателната промишленост на община Павел баня най-голяма тежест има производството на дървен материал. Следва производството на химични продукти. Голямо икономическо значение за общината има и селското и горското стопанство.