Община Стара Загора заема площ от 1019,4 кв. км и е разположена в Южна централна България - в южните склонове на Сърнена Средна гора и в Старозагорското поле. Градът има важно географско и икономическо значение за региона и за страната. Със своите стопански, транспортно-комуникационни, управленски, научни, културно-образователни, търговски и други дадености, има водеща роля за развитието на област Стара Загора и на Югоизточен район за планиране и е стратегически икономически център в България.
Стара Загора е град с 8-хилядолетна история. Това се доказва от разкритата праисториче - ска селищна могила, попадаща в рамките на града. Първите обитатели се заселват в района през новокаменната епоха (края на VII - VI хилядолетие пр. Хр.). По време на археологически разкопки през 1969 г. са намерени останки от жилище, което е датирано от ранния неолит и историкът Петър Калчев доказва тезата си, че то е представлявало постройка на два етажа. Днес обектът е сред най-добре запазените и проучени в Европа неолитни жилища и включва стотици находки от този период. През античността се откроява създаването и разцветът на град Августа Траяна, основан от император Траян през II век. Съхранени са части от постройки и градският форум, разположен при западната порта на града. От древността до днес градът е имал осем имена: Берое, Августа Траяна, Верея, Иринополис, Боруй, Ески Загра, Железник. Днешното име Стара Загора е утвърдено на църковния събор в Цариград през 1871 г. Паметна дата в историята на града е 31 юли 1877 г. Тогава се води една от големите битки в Руско-турската война, при която град Стара Загора е опожарен и сринат до основи от османските войски. Основният камък за възстановяването на града е положен на 5 октомври 1879 г. от губернатора на Източна Румелия княз Александър Богориди. Стара Загора се изгражда отново по проект на чешкия строителен техник Либор Байер.
СТАРА ЗАГОРА ДНЕС
Стара Загора е динамично развиващ се град, със съвременен облик, шести в България по брой на населението. Местните данъци и такси са сред най-ниските в България, което създава благоприятни условия за развитие на бизнеса. Международната рейтингова агенция Standard & Poor‘s препотвърди през 2022 г. дългосрочния кредитен рейтинг `ВВВ-` на Община Стара Загора. Перспективата остава стабилна, благодарение на усилията на Общината да поддържа разумни нива на дълг и ликвидност. Рейтингът на Община В началото на 2023 г. Община Стара Загора стана първата в България, която подписа спо разумение за сътрудничество с Българска фондова борса. Аргументите на анализаторите на борсата са, че показателите, които те следят, са изключително добри в общината. Стара Загора е изпреварила общини като Бургас по отношение на ръста на брутния вътрешен продукт. Община Стара Загора се възползва ефективно от европейските фондове за подобряване на градската среда и за обновяване на важни за общността обекти. През 2022 г. успешно са изпълнени дейности за пълна реконструкция на съоръженията в Зоопарка, Летния театър и покрития пазар за битови и индустриални стоки „Васил Шаханов“, който е отличен с индивидуална награда в категорията „Търговски сгради и ритейл паркове“ от Националния пконкурс „Сграда на годината“. За новооткритите три обекта Общината е удостоена и със специална награда за цялостен принос в развитието на градската среда. През 2022 г. е открит най-модерният към момента скейтпарк в страната, който се намира в парк „Артилерийски“. Благодарение на европейските средства Община Стара Загора модернизира напълно градския транспорт. Със закупуването на нови 33 електрически автобуса и изграждане на зарядни станции се повиши значително качеството на услугата на обществения транспорт. В селата от община Стара Загора, които са 51 на брой, са асфалтирани улици, извършени са текущи ремонти на сградите на читалища, кметства и други на обща стойност 1,5 млн. лева.
ИНДУСТРИАЛНА ЗОНА ЗАГОРЕ
Индустриална зона Загоре АД предлага първокласни терени за изграждане на предпри - ятия в един от най-динамично развиващите си градове на страната. Зоната е създадена по инициатива на Община Стара Загора и местния бизнес, в партньорство с държавата. В своя първи етап зоната е с обща площ от 115 хил. кв. м и се намира в Стара Загора, само на 6 км от центъра на града. Предлага на инвеститорите отлична транспортна свързаност - терени с електричество, газификация, водоснабдяване и канализация, които са разположени на главен път Стара Загора-Бургас, както и на 10 км от автомагистрала „Тракия“. Близо 80% от терените, които дружеството предлага в първия етап, са продадени. Към края на 2022 г. са сключени 8 окончателни договора с фирми в сферата на логистика, производство, биотехнологии, научна и развойна дейност, здравеопазване и хранително- вкусова промишленост. Общият размер на инвестициите е над 140 млн. лева, като се очаква в новите предприятия да бъдат разкрити 1300 работни места.
ОБРАЗОВАНИЕ,СОЦИАЛНИ УСЛУГИ И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
На територията на община Стара Загора има 42 училища, 10 детски ясли и 27 детски градини. Сградите на училища, съоръжения и площи около тях са изцяло обновени, като през последните три години са въведени мерки за безопасност на децата и за енергийна ефективност. В Стара Загора се намира Тракийският университет, основан през 1995 г. чрез Обединяване на съществуващите дотогава висши училища и факултети. Университетът заема водещи места в рейтинговата класация на висшите учебни заведения в страната и е акредитиран от Националната агенция за оценяване и акредитация в България. Поставен е на четвърто място сред българските висши училища в международна класация на университетите, подготвена от испанската изследователска организация SCImago. През 2022 г. получи статут на изследователски университет.
КУЛТУРА И ТУРИЗЪМ
Централната част на съвременна Стара Загора обединява културни институти и добре експонирани исторически дадености. В това пространство се намира най-новата и най- модерна музейна сграда в България; един от най-големите оперни театри на Балканския полуостров; Градската художествена галерия; Регионалната библиотека „Захарий Княжески“; Културен център „Стара Загора“; Музей на религиите и др. През 2020 г. отвори врати новият Културен център за даровити деца „Проф. Петър Жеков“. Градът е домакин на много фестивали и културни прояви с местно, национално и международно значение. Сред тях се отличават Фестивалът на оперното и балетното изкуство, Международният куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“, Международният филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“, Фестивалът на виното и културното наследство „Августиада“, Джаз фестивал, Националният младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“, Националният тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“ и др. Стара Загора има добре развита зелена система чрез обособени градини и паркови площи, разположени на значими пространства и около 10 хил. дървета в пешеходните и тротоарните зони на града. В Програмата за интегрирано развитие на Община Стара Загора до 2027 г. е записано, че визията за развитие е следната: Стара Загора - модерна, просперираща община с иновативна и конкурентоспособна икономика, с балансирано териториално развитие, качествени услуги и привлекателно място за живот на своите граждани, чрез използване на местния потенциал и богатото природно и културно-историческо наследство.